Polityka prywatności

Regulamin sklepu

+48 535 425 100

info@tony.com.pl

53-605 Wrocław

Pl. Orląt Lwowskich 20c

Początki bywają skomplikowane...

Od dawna marzyłeś o graniu na koncertach, ale uważasz, że Twój czas już minął, a sama ilość instrumentów w sklepach muzycznych przyprawia Cię o zawroty głowy? 

 

Rozsiądź się wygodnie w fotelu i przeczytaj kilka wskazówek, które być może pozwolą Ci powrócić do marzeń o graniu, bo jak to mówią "na marzenia nigdy nie jest za późno", a my całkowicie się z tym zgadzamy!

Szkoła muzyczna TONY stawia na indywidualne podejście do ucznia. Dzięki temu możemy uczyć osoby w każdym wieku i na każdym etapie zaawansowania. Większość naszych uczniów, to osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia: studenci, osoby pracujące, rodzice gromadki dzieci! Osoby z tej kategorii wiekowej łączy jedno, większość z nich zapisując się na pierwsze zajęcia mówi, że nigdy nie miała styczności z instrumentem i pyta, czy jest szansa, że nauczą się grać cokolwiek? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Cokolwiek" to istotne słowo. Prawie nikt z nich nie wierzy, że w tym wieku będą mogli swobodnie grać swoje ulubione utwory. A tu proszę! Spora część wkręca się w to tak mocno, że poza zajęciami regularnie ćwiczy, nabywa swoje własne instrumenty, a nawet dołącza do zespołów, czyli nie tylko gra, ale również i tworzy muzykę! Jedyne czego potrzebowali, to zrobić pierwszy krok. 

 

Oczywiście, jeżeli zaczęlibyśmy uczyć się gry na instrumencie w wieku 3 lat, to 30 lat później większość utworów nie stanowiłaby dla nas wyzwania. Z tym, że to dalej lata ciężkiej pracy. Po prostu za młodu uważamy, że mamy więcej czasu, więc inaczej podchodzimy do jego upływu :) Jednakże młodzieńcze lata mają jedną sporą wadę, jeżeli chodzi o stawanie się mistrzem w danej dziedzinie: konsekwentność! Bądźmy szczerzy, większość dzieci zaczyna interesować się jakąś aktywnością poprzez rodziców. I również na nich spada ciężkie brzemię przypominania o regularnych ćwiczeniach. Przy wielu pokusach i znajomych, gra na instrumencie staje się smutnym obowiązkiem, pomijanym przy każdej nadarzającej się okazji. A gdy dzieci stają się dorosłymi, często porzucają instrument, bo nie mają z nim dobrych wspomnień. Kiedy natomiast zaczynamy uczyć się czegoś świadomie, z własnej nieprzymuszonej woli, sprawa wygląda zupełnie inaczej! Może i nasze umysły nie są tak plastyczne, jak 2 dekady wstecz, ale chęci i zaangażowanie w rozwijanie danej umiejętności, a także radość z pojawiających się efektów, to coś czego u wielu dzieci na próżno szukać. 

 

 

 

Skoro kwestię wieku mamy za sobą, to przyszedł czas na wybór instrumentu!

Wchodząc do sklepu muzycznego można poczuć się jak w sklepie z cukierkami. Wybór jest ogromny! Niestety, jeżeli nie za bardzo wiemy czego szukamy, to staje się on przytłaczający. Jak spośród nich wszystkich wybrać jeden, na którym chcielibyśmy się uczyć? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących wyboru swojego instrumentu:

 

1. Nie śpiesz się z kupnem! Jeżeli nie zostałeś obdarowany konkretnym instrumentem i Twoje pole wyboru nie zostało przez to znacznie zawężone, daj sobie czas :) 

 

2. Poszukaj miejsca gdzie będziesz mógł spróbować różnego rodzaju zajęć, dzięki temu na własnej skórze sprawdzisz, który instrument sprawia Ci najwięcej przyjemności!

 

3. Jeżeli nie masz takiej możliwości, albo nie chcesz marnować czasu na szukanie "tego jedynego" zadaj sobie pytanie, jakiej muzyki lubisz słuchać? Często instrument, który wydawałby się interesujący, nie odgrywa zbyt dużej roli w gatunkach muzycznych, których słuchamy na okrągło. Na początku lepiej uczyć się utworów, które mamy dobrze zakodowane w pamięci, bo poza tym, że jest prościej, to i radość z grania jest większa:)

 

4. Jeżeli wyobrażasz siebie na scenie, to w jakich okolicznościach? Czy marzy Ci się akustyczny kameralny występ, tylko Ty i pianino, czy może skaczesz w obcisłych skórzanych spodniach po stadionie z gitarą? Może i nie wszystkie wizje zostaną w 100% spełnione, ale da Ci to dobry pogląd na to, co da Ci największą satysfakcję.

 

5. Gdzie będziesz ćwiczyć? Jeżeli postanowisz nabyć instrument do mieszkania i ćwiczyć wyłącznie tam, to prawdopodobnie gitara czy pianino będzie lepszym wyborem, niż perkusja (a zwłaszcza akustyczna). Jednak warto się rozejrzeć na rynku, ponieważ można znaleźć salki na samodzielny wynajem, czy pokoje do prób, które są odpowiednio  wygłuszone i często odizolowane od ludzkich siedzib, a wtedy ograniczenia głośności i miejsca nie stanowią większego problemu. W Tonach oferujemy naszym uczniom dostęp do salek i sprzętu pomiędzy zajęciami, bo wiemy jak ciężko żyje się muzykom w blokach :)

 

6. Zastanów się nad swoimi ograniczeniami fizycznymi. Wiadomo w pewnym wieku strzyka tu i tam, więc lepiej się zastanowić, czy złamana w 4 miejscach noga, to najlepszy wybór na perkusję, a brak jednego płuca nie napawa optymizmem jeżeli chodzi o karierę saksofonisty.

 

7. Zadaj sobie pytanie, czy chcesz jednocześnie grać i śpiewać podczas występów? Wtedy naturalnym wyborem są klawisze i gitara. Oczywiście są muzycy, którzy potrafią sobie akompaniować na wszystkim, ale na dobry początek te duety sprawdzają się najlepiej.

8. Czy masz zadatki na lidera? Wiadomo, większość z nas w głębi duszy marzy o sławie, pieniądzach  i byciu frontmanem, ale na pewno część woli zrobić kawał dobrej roboty grając na basie na tyłach sceny.

 

Nie jest też tak, że po jakimś czasie nie można zmienić instrumentu. Nie ma się co męczyć, jeżeli po początkowej fazie fascynacji stwierdzisz, że to chyba nie to, szukaj dalej! Poza tym znajomość podstaw z różnych obszarów muzycznych może tylko pomóc, szczególnie jeżeli grasz w zespole i tworzysz własne partie do utworów. 
 

 

Pamiętaj, choć początki mogą być trudne, to decyzja o rozpoczęciu nauki gry na instrumencie będzie jedną z lepszych, które możesz podjąć! Rozwój, samozadowolenie, nowe znajomości - wszystko jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy chcieć :)

Wiek to tylko liczby

Decyzje, decyzje, decyzje...